YAESU FT - 817ND

Autor: Jirka, OK1ZAD <ok1zad(at)ok1kng.net>, Téma: Zařízení, Vydáno dne: 23. 01. 2006

FT817 Něco o tomto multifunkčním širokopásmovém kapesním generátoru.V únoru 2005 jsem po prodeji všech už jen minimálně používaných zařízení získal dostatek korunek, abych si tuto hračku mohl koupit. Samozřejmě jsem zvolil nejlevnější možnost v té době a nakoupil jsem u GESu na Krkavci. Musím říci, že nákup proběhl skvěle - dopoledne jsem rádio objednal a odpoledne si pro něj už jel. Velmi profesionálně mě přijal Pavel, OK1AXX, nabídl kávu, během popíjení mi FTéčko proměřil na testeru radiostanic Rohde-Schwarz, seznámil mě se zárukou, s přiloženými dokumenty, s ovládáním - zkrátka, máte pocit, že ne zrovna malé peníze, které se přesunují od vás k prodejci, tečou správným směrem. FTéčku, potažmo výrobci, bych vytkl jednu jedinou věc - naprosto otřesný lak kovových částí trxu. Má zvláštní hrubý povrch, na kterém se skvěle drží prach potažmo jiné nečistoty. Pokud rádio otřete bavlněným hadrem, hadr se obrousí a zůstávají po něm na laku stopy. Jinak jde o krásnou hračku, kterou lze vzít kamkoliv. Velká mobilita je největší devizou rádia.

Zkušenosti cca po roce provozu

FT817 vlastním necelý rok. Za tuto dobu jsem s ním navázal několik stovek QSO, ať už v závodě či jen tak, na KV i na VKV. FT817 se mnou byla na horách, pod stanem, na šachtě a místy i ve vodě. Někdy sloužila opravdu jen jako tupý generátor nosné. Posloužila také jako MF k transvertoru na 23 cm. Její ohromná přednost je jasná a zmíněná výše. Teď několik nedostatků, vcelku bezvýznamných mínusů:

1) Vadné akumulátory po necelém roce provozu a to oba dva, které jsem k FT817 měl. Používal jsem je rád a často, nabíjel jsem pouze v rádiu. Asi je proud pro Ni-MH akumulátory i na 2.5 W příliš velký ...

2) Nevalné vlastnosti přijímače, speciálně na 160, 80 a 40 m. Nedostatečná odolnost vůči průniku AM stanic, nedostatečná odolnost proti silným signálů. Nepomáhá ani přídavný filtr InRAD 300 Hz. Pomáhá rádio maximálně otupit (zapnout IPO a ATT) a poslouchat přes L nebo PI článek nebo přes nějaký RX preselektor.

3) Velký, až nepříjemně silný šum NF části, což vadí při provozu na sluchátka.

4) Nepřirozený "obdélníkový" příposlech CW.

5) Zejména v závodech mi chybí možnost z jednoho menu ovládat VFO A/B a zároveň zapínat nebo vypínat CW filtr.

6) Malá citlivost RX na 144 a 432 MHz - bez předzesilovače bych RX označil až za nepoužitelný, zvláště na 432 MHz. S FT817 jsme odjeli v OK1KNG UHF contest 2005, s předzesilovačem sice rádio už slyší dobře, ale zase silné stanice dělají s neodolným vstupním dílem FT817 psí kusy. Uznávám, byl extrémní případ, závodit s FT817 na VKV na exponované kótě chce dostatek osobní odvahy a silné nervy, hi.

Musím podotknout, že mi dalo docela práci, najít nějaké vady na kráse FT817. Je to spolehlivé kompaktní zařízení, nabízející mnoho muziky za málo peněz - vždyť v současné době (leden 2006) stojí nové 16500! Pro účel, k jakému bylo rádio vyrobeno, je maximálně vyhovující. Užiijí si s ním zábavu závodníci, bastlíři a snad i DXmani. Pokud o této hračce uvažujete, nezbývá, než doporučit ...