Výkonový zesilovač pro 432 MHz

Autor: Jirka, OK1ZAD <ok1zad(at)ok1kng.net>, Téma: Konstrukce, Vydáno dne: 24. 02. 2006

Pár fotografií PA s modulem M57745 pro inspiraci. PA umí na 432 MHz až 33 W při vstupním výkonu 0.3 W.

Zesilovač je vhodný i pro SSB, kde ale nedoporučuji překračovat výkon 25 W. Použitý chladič dokáže při občasném vysílání veškeré teplo bezpečně vyzářit, v závodním provozu je ho nutné ofukovat ventilátorem se sníženými otáčkami.

PA 432 MHz
PA 432 MHz

(každá fotografie má přes 100 kB)

Krabička je z jednostranného plošného spoje. Vstupní i výstupní konektor je téměř bezvývodově spojen s přepínacími relátky typu QN59925. Od nich následují nepatrné kousky semirigidu prakticky až k modulu, resp. k plošnému spoji. Relátka QN zde naprosto vyhovují, ani pro příjem nebyl zaznamenán zvýšený útlum. Nějaká desetinka dB to zcela jistě bude, ale na 70 cm je dnes už téměř pravidlem používání předzesilovače pod anténou, takže je taková ztráta bezvýznamná

PA 432 MHz
PA 432 MHz

Odporový trimr je součástí vstupního útlumového článku a zároveň slouží pro nastavení výstupního výkonu zesilovače, protože málokteré budící zařízení má regulaci dostatečně jemnou i při malém výstupním výkonu. Tranzistor uvnitř invertuje polaritu klíčovacího signálu a ovládá relátka. Ty jsou v klidu v poloze, kdy je PA průchozí. Tato cesta je propojena slabým koaxiálním kabelem RG318. Vhodnější by byl z hlediska minimalizace ztrát semirigid, ale není to nutné.

PA docela dobře vyhoví i jako budič dalších stupňů. V tom případě nepřekračujte výkon 20, max. 25 W. Málokdy má následný PA výborný vstupní ČSV, jistější je hybridu ponechat nějakou rezervu. Také z hlediska zkreslení signálu není dobré dráždit zesilovač naplno.