Univerzální měnič napětí

Autor: Jirka, OK1ZAD <ok1zad(at)ok1kng.net>, Téma: Bastlení, Vydáno dne: 11. 04. 2006

Potřebujete do svého zařízení různá napětí? Použijte měnič za 6 Kč!

Objevil jsem na internetu velmi zajímavou součástku - MC34063A. Jde o měnič, který lze s minimem součástek okolo použít jako zvyšující, snižující nebo invertující vstupní napětí. Výstupní napětí s velkou přesností stabilizuje. Maximální spínaný proud je 1 A, s externím tranzistorem ještě více. Účinnost je dle katalogového listu podle konkrétního zapojení až 90 %, dá se přdpokládat, že vyšší, než asi 80 % bude vždy. Podobných měničů je jistě spoustu. V tomto případě je výhoda jasná - celý měnič lze postavit asi za 20 Kč. Samotný IO stojí v GM 6 Kč. Může se stát, že měnič bude levnější, než klasická sériová stabilizace, se všemi jeho výhodami (ale i nevýhodami).


Step-down

Snižující měnič

Step-down1
Step-down2
Step-down3

Vyzkoušel jsem jako první zapojení snižujícího měniče. Výstupní napětí jsem požadoval 6 V pro napájení Alinco DJ-C7. Vstupní napětí se pohybuje v rozmezí 12 - 16 V. Jedná se o využití horších a jinak nepotřebných NiMH akumulátorů z mobilních telefonů. Akumulátory se spojí do sěrie a měnič se postará o to, aby nebyly zatěžované velkým proudem a také, aby příliš nazáleželo na jejich stavu. Výsledek je vynikající - od 8 do 25 V drží měnič na výstupu 6.05 V, nezávisle na zátěži.


Step-up

Zvyšující měnič


Invertor

Invertující měnič


Ideální využití mě napadá u koaxiálních relé na 28 V nebo pro výrobu záporného napětí pro OZ nebo pro napájení GaAsFetů ... určitě se najde hodně aplikací, kde je třeba s velkou účinností měnit napětí. Vzhledem k ceně se ani nevyplatí hledat jiná celková řešení, např. úprava napájecího zdroje apod.

Katalogový list obvodu MC34063 je zde