Výměna filtru na 455 kHz

Autor: Jirka, OK1ZAD <ok1zad(at)ok1kng.net>, Téma: Bastlení, Vydáno dne: 13. 07. 2006

Chtěli byste větší selektivitu na SSB?

Většina moderních rádií má na nízké mezifrekvenci osazený keramický filtr CFJ455K. Ten moc nevyhovuje pro svou šířku pásma a také jeho stopband není nijak oslňující. V mnoha případech se na pásmu projeví, jaký filtr je v rádiu nainstalovaný, ať už na KV např. v pásmu 7 MHz, tak hlavně na VKV - tam je takový "dospělý" filtr téměř nutnost.

Po chvilce pátrání, jestli výměnu keramického filtru už někdo prováděl, jsem zjistil, že se tím u TS870 zabýval Milan OK1VWK. Jeho úprava je uvedena zde. Koupil jsem nakonec elektromechanický Collins filtr InRad od GESu.

Montáž filtru mohla být provedena třemi způsoby - někam ho připevnit a natáhnout k němu koaxiální kablíky, připájet ho na místo originálního filtru do desky , nebo se pokusit přilepit filtr ze strany spojů. Díky velikosti jsem nakonec Inrad filtr připájel na místo originálního keramického. Je o něco větší, ale naopak má menší rozteč vývodů. Piny jsem nastavil asi 1 cm dlouhým kusem silnějšího drátu (nikoliv licny), vhodně vytvaroval a zasadil do desky. Ještě mi překážel jeden keramický kondenzátor, tak jsem ho vyndal a nahradil stejnou hodnotou, ale v provedení SMD a ze strany spojů. Tím byla celá úprava hotová. Přívody od filtru jsou dlouhé asi 8 mm, pevně věřím, že na vlastnostech 455 kHz mezifrekvence to nebude mít vliv.

NF spektrum s originálním keramickým filtrem CF455K
CFJ455K


NF spektrum s elektromechanickým filtrem InRAD
InradFotografie mezifrekvence před a po úpravě
CFJ455K_f


Inrad_f