Hlasový dávač potřetí

Autor: Jirka, OK1ZAD <ok1zad(at)ok1kng.net>, Téma: Bastlení, Vydáno dne: 22. 07. 2006

Tentokrát s obvodem ISD1020. (ISD2590)

Po marném shánění už dnes velmi drahého modulu Jablotron VM999 jsem poměrně levně sehnal tři kusy obvodu ISD1020. Dnes už se asi nevyrábí, ale jeho kapacita 20 s pro záznam je stále dostatečná. ISD1020 lze patrně přímo nahradit obvodem ISD2590, který disponuje 90 s záznamu. V klubu vznikla potřeba mít dávačů několik, proto jejich výroba měla být co nejsnažší a nejlevnější. Po dobrých zkušenostech s kontrukcí Jirky OK1FUM jsem chtěl vyrobit podobný dávač, bez použití mikroprocesoru, který je již určitým limitujícím prvkem (např. Kecal 3 od OK1UGA).

Nakonec jsem vyrobil takový mix zapojení Kecala 3 a zapojení Jardy OK1DUO. Pro příposlech jsem použil zesilovač LM386, aby obvod ISD1020 nebyl zbytečně přetěžován a aby i hlasitost připoslechu byla dostatečná. Odporovými trimry je nutné nastavit správnou úroveň výstupního NF signálu jak z mikrofonu (signál je zesilován jedním tranzistorem, dávač není "průchozí"), tak z ISD1020.

Oživování zařízení byl skutečný porod ježka. Jednak to bylo dáno konstrukcí na univerzální desku, druhak vlastními chybami v zapojení a třeťak chybami ve schématu. Několikrát se dávač ocitl na hraně odpadkového koše. Nakonec jsem propátral katalogový list, osciloskopem procházel signály, až jsem konečně po třech týdnech dokázal reprodukovat kus neidentifikovatelného záznamu. To už byl krůček k definitivnímu zprovoznění. Pull-up odpory a přizemnění jednoho pinu v "luftu" zajistily bezchybnou funkci ... to bylo radosti.

Btw. občas dostávám maily, proč mám tak rád univerzální desky, že plošný spoj zajistí větší opakovatelnost. Odpověď je prostá - baví mě to. Univerzál je vždy po ruce, a kolikrát se z bastlícího pokusu stane nenápadným přerodem finální zařízení. Než čekat na výrobu desek nebo se kreslit s mnohdy špatným návrhem je alespoň pro mě často časově daleko více náročnější, než hledání chyb na univerzální desce. Najde se ale i výhoda - díky univerzálu je nutné si opravdu "přečíst" schéma a alespoň částečně mu porozumět, hi.

Deska dávače 1
Deska dávače 2
Porod davace 1
Porod davace 2