Test: Měsíc s Yaesu FT-897

Autor: Jirka, OK1RW <ok1rw(at)ok1kng.net>, Téma: Zařízení, Vydáno dne: 26. 11. 2006

... širokopásmový generátor se 100 W. Pozor, jde o mé, zcela subjektivní dojmy z rádia, nikoliv o laboratorní měření. O svůj nesouhlas, upřesnění či vlastní dojmy se můžete podělit dole pod článkem v komentářích.

Yaesu FT-897

V prvé řadě musím poděkovat za zapůjčení rádia Jirkovi OK2JOW. Jeho požadavek zněl, abych se k rádiu choval jako ke svému, nijak ho nešetřil, zkrátka chtěl ho prověřit ještě v záruční lhůtě. Zda se to povedlo, nechám na úvaze ostatních. Jirka mi tím zároveň vytrhl trn z paty a v době největších KV závodů mi poskytl rádio, na které jsem mohl jet, neb dělání křoví s FT-817 má svůj půvab jen do určité meze.

Yaesu FT-897 jsem dostal ke zkoušení "f plný palbě". Samotné rádio doplňoval spínaný zdroj FP-30C, automatický anténní tuner FC-30 a uvniř byl osazen CW filtr YF-122C o šířce 500 Hz. Cena takové kombinace je 39461 Kč (maloobchodní katalogové ceny GES). K provozu rádia je tedy nutná jen elektrická síť a anténa.

Při prvním osahávání mě trochu ničilo, že jsem vlastně nenašel žádné další ovládací prvky, oproti FT-817, s výjímkou samostatného knoflíku pro RIT nebo IF shift a dost diskutabilnímu tlačítku DSP. V tomto směru mě ovládání hodně zklamalo a vlastně je to obrovská nectnost celého rádia. Není už tak malé, aby bylo nutno procházet hluboká menu. Lze ale vytvořit uživatelsky definované rozložení tlačítek A, B, C a tím ovládání TRXu trochu polidštit. V mém případě šlo o A/B, A=B, IPO.

Praktické zkušenosti cca po 1700 qso:

Klasické DXování - sedím u rádia, ladím si po pásmu a klovnu zajímavé stanice. Je čas si s rádiem hrát, takže je vše vyhovující. Při provozu SPLIT jsem sice trochu nostalgicky vzpomínal na geniální řešení nastavení SPLIT frekvencí u TS850, ale dá se s FT-897 žít. Trvá sice poněkud déle, díky neustálému mačkání tlačítek, než přijdete na to, kde DX stanice ve SPLIT okně poslouchá a kterým směrem se posunuje. Kdo neví, o čem píšu, tento nedostatek patrně vůbec nezaznamená :-).
Vlastnosti přijímače jsou pro takový účel naprosto vyhovující drtivé většině aktivních radioamatérů. Nenašel jsem, nebo spíše jsem ani nevyhledával situace, kdy by mě limitoval některý z parametrů. Při provozu na asi nejnáročnějším pásmu 7 MHz se mi při vhodných podmínkách stávalo, že AM rozhlas pronikal do příjmu i s vypnutým předzesilovačem, při připojeném deltaloopu. Stačilo zapnout útlumový článek a bylo na pásmu opět čisto. 300 Hz filtr je ale spíš nezbytností, než doporučením. Zapínat předzesilovač na spodních pásmech je pro poslech zabijácké, zcela pochopitelně. Zapínat ho má smysl pouze v případě připojení nezávislé poslechové antény se záporným ziskem. Pak je ale diskutabilní užívání předzesilovače v rádiu, měl by být spíše připojený předzesilovač přímo pod příjímací anténou.

Lokální závod - A160 SSB - nemám, co bych rádiu vytkl. Při poslouchání SSB bych vyzdvihl docela zdařilé filtrování pomocí DSP. Poslouchalo se pak daleko snadněji než na samotný keramický filtr. Se signály si přijímač FT-897 bez problémů poradí. Rádio odvedlo slušnou práci, 100 W bohatě v lokálním závodě postačuje. Pro někoho jsou takové závody potupné, nicméně pro mnohé jsou celkem příjemnou kratochvílí a FT-897 je rádio, které zde nezklame.

Závod OK/OM DX Contest - první křest ohněm. Rádio jsem doplnil 300 Hz filtrem a vyrazil závodit. Již poučen z předchozích nezdarů jsem si rádio na plánovaných pásmech nastavil tak, abych nemusel v průběhu závodu na nic sahat - tj. zapnout IPO od 7 MHz níže, nastavit si uživatelské menu a změnit nastavení tak, abych mohl používat CAT. Tím jsem se připravil o možnost použití anténního tuneru, ale pro mé antény stejně není potřeba, zato propojení s N6TR logem vidím jako daleko účelnější.
Závod jsem začal se zpožděním, vlastně jsem ani pořádně nechtěl jet. To, co se začalo odehrávat po zavolání dvou výzev, mi dokonale srazilo sebevědomí. Pileupy, pajlapy, totální mlátička a hokej značek v hlavě. Těžko se to popisuje a je nutné to zažít. V okamžiku, kdy po vás doslova jde celý svět jako slepice po flusu, je dost těžké odlišit strojově přesné značky ostatních stanic od sebe a vítězí ti, kdo mají ruční klíč, kdo se naladí kousek vedle. Ti se dovolají a ostatní volají znovu a znovu po otazníku nebo AGN. Několikrát utíkám od rádia, abych se trochu vzpamatoval. Po čase se trochu rozposlouchávám, zpomaluji rychlost a stanice chápou, že u klíče nesedí TOP operátor. Přiznávám, že problém nebyl v rádiu, ale mezi klíčem a židlí. Posuzovat nějak kvalitu přijímače není čas ...
Během závodu se FT-897 zahřívá a zahřívá, až pálí do rukou a větráčky uvnitř hukotem připomínají elektronkový zesilovač. Těch příměrů je víc - výstupní teplota chladícího vzduchu je až nápadně podobná tomu, co vychází z našeho PA s GI7b. Rádio se proměňuje v pečící briketu, na které není možné z boku udržet ruku. A to je jen telegraf! Provoz RTTY se nedokážu vůbec představit ... Nutno podotknout, že rádio jelo statečně dál, ale je otázkou, jak dlouho by odvádělo spolehlivou práci, když teplota uvnitř musela být alespoň 50 °C. Kompaktní odlitek má velkou tepelnou kapacitu, která spolehlivě rádio uchladí při občasném zavysílání, ale když už naakumuluje teplo, nepomáhají ani oba dva větráčky.
Když rate poněkud upadá, zkouším si sem tam zapnout DSP filtraci. Jak asi mnozí už tuší, je to k ničemu. Nízkofrekvenční DSP telegrafní signál rozseká (tedy ne DSP, ale AVC, které je zařazené ještě před DSP). Daleko lepší a odolnější filtr má každý, kdo trochu telegrafuje, ve své hlavě. V CW závodě je funkce naprosto nepoužitelná. Zato CW filtr 300 Hz je nutný doplněk - šířka 500 Hz je v dnešních nahusto obsazených KV pásmech při závodech jen znouzectnost.

Yaesu FT-897

Závod CQ WW CW DX Contest - vyvrcholení závodní KV sezóny. Lidé (HAMatéři) vytahují to nejlepší co mají, lidé (ostatní) vypínají televize pro nápor TVI. Staví se lineáry, nové antény, jen pro tento závod. Technika dostává zabrat, operátoři také. Neváhal jsem a za pomoci kamarádů jsme v mém QTH zavěsili dva na sebe kolmé deltaloopy pro 7 MHz. To je asi tak maximum, co si tam mohu dovolit. Smyčky doplňuje dipól 2 x 40 m napájený žebříčkem. Zvolená kategorie: SO40LP. Rádio - Yaesu FT-897. Mohl jsem si půjčit i TS-850 a asi bych se zachoval lépe vůči mému duševnímu zdraví. Přijímač doplňuje BCC preselektor, pro ofiltrování signálů extrémně silných AM rádiových stanic, které produkují oba loopy. Dále následuje přepínač antén s koaxiálním relé s N konektory (neděláme přece kompromisy, na ně nejsme my, VKVisté zvyklí, hi) a ovládací přepínací jednotka. Cíl - alespoň 1000 QSO.
Ačkoliv jsem to nečekal, FT-897 mě v závodě celkem přijemně překvapila. Neměl jsem nikdy problémy se silnými stanicemi blízko slabých. Příjem na mne působil velice krotce, spousta stanic vedle sebe, ale velmi dobře čitelných. V LP kategorii jsem strávil 70 procent času vyhledáváním, a to se občas dokonce ukázalo jako výhoda, zaclonit si signál pomocí DSP audio filtru. Stejnou práci by odvedly sice i nějaké nf filtry s OZ, ale takto už je to alespoň v rádiu zabudované a k použití. Při volání výzvy se opět projevila nectnost s horším chlazením, ale poučen z OK/OM DX jsem na pomocný zdroj připojil velký větrák se sníženými otáčkami, trvale chladící boční stranu rádia, aby ode mě neputovalo rádio zpět do GESu s úžehem. Ta hliníková strana evokuje představy, že by snad šel po ofrézovaní "vojenských" hran přidělat místo ucha pořádný eloxovaný chladič, hi, no ale to přenechme hrdým majitelům této hračky.

Filtry Yaesu FT-897
Zdroj Yaesu FT-897

K vlastnímu provozu je to asi vše. Musím zmínit jednu vlastnost dokupovaného anténního tuneru, která mě lehce pobavila. Chtěl jsem vyzkoušet deltaloop i na 10 MHz, připojil jsem v naději autotuner a snažil se přizpůsobit impedance. Připojená anténa ukázala na externím PSV metru hodnotu cca 3. Automat v FT-897 krátce zacvakal, pak rádio píplo a kdyby umělo mluvit, řeklo by: High SWR. Protože mluvit neumí, rozsvítil se stejný symbol na displeji. Trochu jsem nad takovým tunerem zapochyboval, zda má vůbec smysl ho používat. Zároveň mě zaujalo, že je uvnitř zapojen větrák. Buď jsou vnitřnosti značně poddimenzované (tuner jsem nerozebíral), nebo je to ochrana proti extrémnímu přizpůsobovacímu poměru. O druhé možnosti bych si dovolil pochybovat, díky vlastnosti, popsané výše. Co je asi potřeba takhle intenzivně chladit? Samozřejmě, že výkon, který FT-897 pracně vyprodukuje a který se "spálí" ve zmiňovaném autotuneru. Přijde mi to jako nejvíc zbytečná součást celé sestavy, která je navíc na boku subjektivně dost ošklivá a jejíž praktická hodnota nerespektuje vysokou pořizovací cenu.

Co dodat závěrem - Yaesu FT-897 je docela dobré rádio. Naprosto dokonale v sobě integruje vše, co je při běžném radioamatéření od rádia potřeba. Je to takový univerzální voják. Cena samotného rádia není vysoká a získáte slušné rádio na KV, kde vyhoví v 90 procentech situacích na pásmu. Můžete přes něj provozovat paket rádio, fungovat na převaděčích a lovit čtverce na VKV. Záměrně neuvádím VKV závod - přijímač půjde asi dost rychle do kolen, zejména na 144 MHz. Nezkoušejte za něj připojit výkonný VKV PA. Jedna moravská klubová stanice to zkusila a všichni VKV závodníci v OK o tom dobře vědí. K tomuto účelu není skutečně FT-897 vhodná. Na druhou stranu, příznivci mikrovln ocení možnost posunu zobrazeného kmitočtu a tím kompenzovat nepřesnost transpozičního oscilátoru v transvertoru. Čekáte-li ale od nemalé investice do TRXu největší poměr cena / výkon, pak bude Yaesu FT-897 velmi dobrou volbou.

Otázka od nejmenovaného radioamatéra: "Koupil by sis FT-897?" - "Ano, koupil. Ale ne teď."

Máte-li dojem, že rádio není dokonalé, pokud si ho neohnete podle svého, zkuste se podívat třeba na toto. Napište mi, jak to dopadlo :-).