Elbug SW20+

Autor: Jirka, OK1RW <ok1rw(at)ok1kng.net>, Téma: Bastlení, Vydáno dne: 12. 05. 2007

Už zase jeden nějakej ... ale tenhle umí vysílat!

Občas člověk musí udělat nějakou ptákovinu a tenhle výtvor ptákovinou je. Stavebnici SW20+ jsem měl doma už dlouho a mým vlastním zadáním bylo, že výsledný TRX musí být menší než FT-817, jinak nemá cenu SW20 stavět. Jako téměř ideální krabička posloužil obal od vadného historického elbugu CMK-100.

Proč ale nevyužít původní pastičky, když vlastně stavím telegrafní TRX? Jako náhrada osmibitového počítače CMK-100 posloužila konstrukce Radima, OK2TEJ. Atmel včetně paměti se dočkal celkem nedůstojného prodrátování na torzu původní desky. Nepřál bych nikomu, aby takovou konstrukci dostal do rukou, hi. Pak už stačilo jen několik hodin a nezvyklý transceiver byl na světě ... upozorňuji, že jde o neprodejný kus :-) (neb mi neříká pane).

Co to proboha je?
OK2TEJs elbug!
Skoro hotovo
Pohled zepředu ...
... a zezadu.
Tohle stačí ... fakt to vysílá!

Několik poznámek:
- aby šlo rádio využít opravdu jen jako elbug, je klíčování vyvedeno přes monofonní jack 3,5 mm. Jakmile se do něj vloží protikus, přeruší se klíčování uvnitř a SW20 jen poslouchá.

- stabilita naladění je nejlepší tehdy, když není použit žádný kondenzátor na pozici C21. Vyplatí se vyhrát si s počtem závitů cívky tak, aby ladila přesně v tom úseku pásma, kde chceme. Po naladění je dobré zakapat vinutí cívky trolitulem, vznikne skoro skleněná cívka. Vteřinové lepidlo odvede podobnou službu, ale už nikdy cívku neupravíte bez zničení.

- SW20 a jeho PA velice rád a ochotně kmitá - skokově se zvýší odebíraný proud až přes 0,5 A. Pokud takto PA necháte, vězte, že na výstupu TRXu je širokopásmový ježek, lezoucí až někam do UHF. Změřený stabilní výkon při napájení 12 V je 1,9 W, odběr 265 mA.

A čeho lze s QRP na 20 m dosáhnout? Za krátkou, asi jednohodinovou účast v CQ-M jsem dělal UA4, OH, ON, F, EU, EW, IT9 ... vůbec to není špatné rádio!