Radioklub OK1KNG
OK Město Příbram

Dnešní datum: 17. 05. 2021   | Hlavní stránka | Členové RK | Fotogalerie | Download | Bazárek | Ankety | Odkazy | Kniha návštěv | Fórum | Rozšířené vyhledávání |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Členové RK
Fotogalerie
Download
Bazárek
Ankety
Odkazy

Kniha návštěv
Fórum
Rozšířené vyhledávání

  Rubrikykulatý roh
mínus Aktuální závody (5)
mínus Bastlení (28)
plus Contesting (50)
mínus Informace (10)
mínus Konstrukce (17)
mínus Zajímavosti (7)
mínus Zařízení (5)

  Novinkykulatý roh

11.09.2017: Den Rekordů 2017
Je za námi, jak se nám vedlo v Low Power kategorii naleznete na serveru VKVZavody.moravany.com - dovolíme si podotknout, že pouze s jedním anténním systémem a 100W PA Hi!


  Nejčtenější článkykulatý roh

Neexistují vhodná data!


  Přístupykulatý roh  Informacekulatý roh
Radioklub OK1KNG
Hornická 148
Březové Hory
261 01 Příbram VI
info(at)ok1kng.netcontrol.cz
© 2009, OK1DB

Konstrukce

* 21. prvková anténa DK7ZB pro 432 MHz

Vydáno dne 18. 06. 2006 (4424 přečtení)Poté, co jsem se po několikáté otřel o původní, více než 15 let starou anténu F9FT a prvky už konečně upadly, rozhodl jsem se vyrobit anténu novou, která by snesla transporty na kopec bez větších potíží. Prvky měly být silnější než 4 mm, ráhno s délkou okolo 5 metrů, aby šlo využít původní od F9FT. Volba byla celkem jednoduchá, velký výběr konstrukcí antén nabízí Martin, DK7ZB, kde si zřejmě každý vybere takovou anténu, která mu "sedí".

Prvky antény jsou k ráhnu připevněny izolovaně. Leckdo již tento problém vyřešil po svém, na internetu lze nalézt fotografie různých konstrukčních řešení. Šel jsem jako obvykle cestou nejmenšího odporu, u místního prodejce elektroinstalačního materiálu jsem nakoupil plastové příchytky na kulaté trubky (za 2 Kč kus). Ty jsem pak na stojanové vrtačce provrtal tak, aby vzniklým otvorem velmi těsně procházel prvek. Pro 6 mm prvek vycházela díra asi 5,8 mm. Plast se vrtá dost špatně, je potřeba nastavit nízké otáčky a vrtat velmi pomalu, aby otvor alespoň z dálky vypadal jako kulatá díra. Prvky jdou vložit do držáku velmi těsně, prakticky je to možné jen s použitím svěráku a síly. V ruce není šance s prvkem pohnout, spíše se povede trubku ohnout (ňák se ti to nerýmuje!).

Na ráhno jsem všechny prvky nacvakl a pojistil zespodu dvěma samořeznými šroubky. Je to nutné, jinak se prvek po ráhnu posouvá nebo kroutí. Prvky jsem do roviny montoval od oka, desetinová přesnost zde nutná není, snad je jen potřeba si dát pozor na to, aby anténa nebyla jako vrtule.

21el.DK7ZB

Dipól jsem vyrobil z 13 mm trubičky. Jako impedanční transformátor jsem použil tuzemský zelený 75 ohmový teflonový koax. Celková anténa sestavy je vidět na následujících fotografiích:

21el.DK7ZB
21el.DK7ZB

Ještě několik vět k použitému impedančnímu transformátoru. Systémem pokus omyl jsem přišel na to, že vypočítaná délka čtvrtvlnného úseku (x zkracovací činitel použitého koaxu) dává délku koaxu mezi spájenými body stínění koaxu. Pokud toto spájení provedete plošně, tj. po délce např. 5 mm, tak je nutné dodržet vypočítanou délku mezi nejbližšími body tohoto uchycení. Na 70 cm je znát téměř každý mm, asi nejlépe napoví obrázek:

21el.DK7ZB
21el.DK7ZB

Nastavení antény na minimální PSV: při připojení kabelu a PSV metru je možné najít různá minima, na kmitočtech cca od 431 do 434 MHz. Nejhorší PSV je dle mého měřáku asi 1.15:1, nejlepší pak téměř neměřitelný. Než propadnete panice a začnete lovit nejnižší PSV pomocí délek dipólu, prvého direktoru nebo reflektoru, zkuste připojit ke stávajícímu kabelu kousek jiného, stačí cca 1 m délky. V tu chvíli je vše jinak a můžete začít ladit znovu. Důvod je ten, že koaxiál je součástí vyzařovací části antény, po jeho povrchu tečou VF proudy a celou anténu ovlivňuje. Řešení je stejné, jako u popisované úpravy antény DL6WU na 144 MHz - navléci na koax těsně u dipólu trubku lambda/4 a přizemnit ji na ráhno antény. Nakonec i pan Tonna asi věděl, proč tento rukáv u svých F9FT používal ... anténu pak lze naladit jakou housle, na PSV 1:1 právě na 432.2 MHz, bez toho, aniž by kdejaké prodloužení koaxu mělo vliv na dokonalé přizpůsobení ...

A výsledky? Spokojenost - recyklací stařičkých PA0MS a F9FT vznikla docela chodivá, mechanicky odolná anténa, za 3 odpoledne práce. No a vo tom to je, ne?[Akt. známka: 1,25] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jirka, OK1ZAD | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Přihlašeníkulatý roh
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Sponzořikulatý roh
Hledáme sponzora, který by byl ochoten podporovat finančně nebo materiálně aktivity příbramského radioklubu OK1KNG. Více informací na info(at)ok1kng.netcontrol.cz. Za nabídky předem děkujeme! Členové OK1KNG.

  Fotogaleriekulatý roh
škoda 120 GL :)
škoda 120 GL :)
zobrazení: 1200
známka: 0

  Počasí v ČRkulatý roh

Jakékoli přebírání, kopírování, šíření či jiné užití obsahu je možné pouze s uvedením zdroje, v případě příspěvků s uvedením autora společně s URL na tento web! Děkujeme. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.