Radioklub OK1KNG
OK Město Příbram

Dnešní datum: 06. 05. 2021   | Hlavní stránka | Členové RK | Fotogalerie | Download | Bazárek | Ankety | Odkazy | Kniha návštěv | Fórum | Rozšířené vyhledávání |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Členové RK
Fotogalerie
Download
Bazárek
Ankety
Odkazy

Kniha návštěv
Fórum
Rozšířené vyhledávání

  Rubrikykulatý roh
mínus Aktuální závody (5)
mínus Bastlení (28)
plus Contesting (50)
mínus Informace (10)
mínus Konstrukce (17)
mínus Zajímavosti (7)
mínus Zařízení (5)

  Novinkykulatý roh

11.09.2017: Den Rekordů 2017
Je za námi, jak se nám vedlo v Low Power kategorii naleznete na serveru VKVZavody.moravany.com - dovolíme si podotknout, že pouze s jedním anténním systémem a 100W PA Hi!


  Nejčtenější článkykulatý roh

Neexistují vhodná data!


  Přístupykulatý roh  Informacekulatý roh
Radioklub OK1KNG
Hornická 148
Březové Hory
261 01 Příbram VI
info(at)ok1kng.netcontrol.cz
© 2009, OK1DB

Konstrukce

* 7 místný čítač do 3 GHz

Vydáno dne 17. 09. 2006 (4103 přečtení)

Jako vedlejší produkt výroby transvertoru pro 13 cm vznikl tento čítač. Možná se někomu bude hodit. Disponuje klasickým měřením cca do 20 MHz a možností přepnout na rozsah, kde používá předděličku s dělením 64, 128 nebo 256.

Prvním impulsem ke stavbě bylo získání nastavitelné předděličky MB510 z jakési staré šunky SAT přijímače (díky Zdeňkovi OK2BX). Datasheet děličky je ke stažení zde. Dělička funguje se slušnou citlivostí do 2700 MHz, s poněkud horší i víc než 3 GHz. Protože jsem veskrze líný člověk, ponechal jsem ji v původní plechové ohrádce s víčkem, tak, jak byla instalována v původním zařízení, jen jsem z plošného spoje vyházel přebytečné součástky. Takto už šlo s obyčejným čítačem alespoň orientačně měřit, ale přepočítavat údaj násobením 256 je dost nepohodlné.

Vlastní čítač je kombinací LCD displeje a procesoru PIC16F84. Zde odvedl přímo fantastickou práci Peter, OM3CPH. Na jeho webu je k dispozici velké množství variant čítače, včetně zdrojových kódů a popisu funkce. Prostudováním webu je možné si postavit skutečně aplikaci na míru podle potřeb. V první variantě jsem zvolil LCD displej a požádal jsem Petra o výpočet parametrů časových smyček čítače pro použití s děličkou /256. Zařízení vyšlo příjemně malé, s malou spotřebou, ale také s jednou velkou nevýhodou - displej není na měřícím pracovišti pořádně vidět. V případě kapesního provedení by to nevadilo, ale v okamžiku, kdy se u stolu musím kroutit, abych nějaký údaj přečetl, přestává být čítač čítačem. Fotografie varianty s LCD čítačem následují, plošný spoj je velikosti displeje a i na univerzální desku lze metodou vícevrstvých spojů úspěšně čítač nabastlit :-).

Delicka
LCD citac 1
LCD citac 2
LCD citac 3

Druhá varianta počítá s použitím velkého LED displeje. Přibyla další součástka, a sice dekodér z BCD - 4051. Čítač se komplikuje drátováním displeje a také tím, že je už nutné mírně sáhnout do zdrojových kódů čítače, kde se musí změnit parametry tak, aby fungoval displej se společnou anodou. Také je nutné změnit celou tabulku LEDtable, aby čítač neukazoval znaky invertovaně. Dále je nutné pravděpodobně kvůli zapojení PNP tranzistorů změnit ve zdrojovém kódu přepínaní pásem HF/VHF na jiný pin procesoru. Upravené zdrojové kódy na webu OM3CPH nenajdete, ale jsou ke stažení zde. Upravené schéma následuje. Plošný spoj jsem opět neřešil, použil jsem univerzální.

Schema LED citac

Displej
LED citac 1
LED citac 2

LED citac 3
LED citac 4
Čítač

Skoro vlastní článek by zasloužila kalibrace čítače. Ten po sestavení samozřejmě lže. Jsou dvě možnosti, jak si pomoci - nahradit jeden z kondenzátorů u krystalu PIC16F84 kapacitním trimrem a tím čítač dotáhnout na správný zobrazený údaj. Je to asi nejrychlejší řešení. Není ideální - časová stálost běžných trimrů není moc dobrá, někdy stačí větší mechanický náraz a kapacita se skokově změní. Kmitočtová stabilita bude o několik řádů horší, než při použití SMD kondenzátorů ze hmoty NP0. Druhou možností je kalibrovat čítač softwarově pomocí čekacích smyček. Tím necháme krystal kmitat na kmitočtu stálém a je celkem jedno, jestli je 2 kHz nad nebo pod svým nominálním kmitočtem. S touto variantou počítal i autor čítače - do programu T123 lze zadat údaj přečtený, údaj požadovaný , kmitočet oscilátoru procesoru a případně i mezifrekvenci. Program přepočítá časové parametry, dále je nutné provést znovu kompilaci a nahrát procesor. Je dobré si někam uložit výsledné hodnoty výpočtu (t1234led.inc a t123uled.inc) kvůli případné výměně vadného procesoru. V každé konstrukci budou samozřejmě díky jiným tolerancím součástek jiné hodnoty T1, T2, T3.

LED verze čítače má drobnou kosmetickou vadu - v rytmu hradlování poblikává displej. Je to asi jediná chyba, kterou je možné čítači vytknout. Jinak jde o výbornou domyšlenou konstrukci s téměř jistým výsledkem.


[Akt. známka: 1,57] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jirka, OK1RW | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Přihlašeníkulatý roh
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Sponzořikulatý roh
Hledáme sponzora, který by byl ochoten podporovat finančně nebo materiálně aktivity příbramského radioklubu OK1KNG. Více informací na info(at)ok1kng.netcontrol.cz. Za nabídky předem děkujeme! Členové OK1KNG.

  Fotogaleriekulatý roh
ok1kng - 46
ok1kng
zobrazení: 929
známka: 2.00

  Počasí v ČRkulatý roh

Jakékoli přebírání, kopírování, šíření či jiné užití obsahu je možné pouze s uvedením zdroje, v případě příspěvků s uvedením autora společně s URL na tento web! Děkujeme. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.