Radioklub OK1KNG
OK Město Příbram

Dnešní datum: 18. 06. 2021   | Hlavní stránka | Členové RK | Fotogalerie | Download | Bazárek | Ankety | Odkazy | Kniha návštěv | Fórum | Rozšířené vyhledávání |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Členové RK
Fotogalerie
Download
Bazárek
Ankety
Odkazy

Kniha návštěv
Fórum
Rozšířené vyhledávání

  Rubrikykulatý roh
mínus Aktuální závody (5)
mínus Bastlení (28)
plus Contesting (50)
mínus Informace (10)
mínus Konstrukce (17)
mínus Zajímavosti (7)
mínus Zařízení (5)

  Novinkykulatý roh

11.09.2017: Den Rekordů 2017
Je za námi, jak se nám vedlo v Low Power kategorii naleznete na serveru VKVZavody.moravany.com - dovolíme si podotknout, že pouze s jedním anténním systémem a 100W PA Hi!


  Nejčtenější článkykulatý roh

Neexistují vhodná data!


  Přístupykulatý roh  Informacekulatý roh
Radioklub OK1KNG
Hornická 148
Březové Hory
261 01 Příbram VI
info(at)ok1kng.netcontrol.cz
© 2009, OK1DB

Zařízení

* Závada Kenwood TS440

Vydáno dne 24. 06. 2007 (1118 přečtení)

TS440

Chtěl jsem se o víkendu trochu věnovat mezifrekvenčním kmitočtům ...


... a uloupnout pár telegrafních spojení na krátkých vlnách. Jaké bylo moje překvapení, když jsem rádio zapnul a ono během asi deseti sekund umlklo ... šuměl jen reproduktor, při maximálně vytočené hlasitosti. Tak jsem po kontrole squelche rádio otevřel a jen tak jsem laděným šroubovákem šahal na citlivá místa, kam až rádio žije ... no nežilo nikde. Celá mezifrekvence mrtvá, detektory také. Vypadalo to, že vysadilo BFO, ale nešla ani AM.

Takže místo vysílání jsem rádio hodil o 6 km dál na pitevní stůl a jal se zkoumat, co se vlastně stalo. I takhle může vypadat Vaše rádioNapětí všude OK, ale nikde nic "živého". Vytáhl jsem dokonce i prahistorický emitorový sledovač a se sluchátkama na uších jsem sledoval, kde mi mizí signál. On ale nemizel, protože žádný nebyl. Nakonec jsem si všiml, že místo -6 V je v rádiu jen nějaký -1 V. Podezření okamžitě padlo na měnič. Bohužel, ten se nachází na tom nejhůř přístupném místě u displeje. Znamenalo to vykuchat kompletně celý přední panel. No co, no nic, kdo se bojí nesmí do lesa ... a nakonec radioamatéři by měli své zařízení znát, hi.

Měnič jsem tedy zrepasoval, vyměnil jsem v něm veškeré kondenzátory, složil v nervech přední panel ... jen jsem čekal, kdy upadne nějaký zásadní drát. Rádio jsem vítězoslavně zapnul ... a nic. Stejný stav tetřev hlušec. Začal jsem tedy pátrat, co mi žere oněch záporných 6 V. Přes schéma (kde jsou ty časy, kdy součástí návodu k obsluze bylo i perfektní přehledné schéma včetně blokového) jsem došel až na desku první, VKV (45 MHz) mezifrekvence. Tam se naprosto nepochopitelně napětí sráželo. Na vině byl jeden jediný prachsprostý blokovací kondenzátor 10 nF. Měl parádní svod. Zablokoval tím funkci všech mezifrekvenčních zesilovačů, budících obvodů vysílače, dokonce ani nešlo přepínat filtry. Jeho výměna znamenala vykuchat z rádia tu největší desku, která tam je, do které vede 21 konektorů, a která leze ven stejně dobře jako pětilitr z peněženky. Zašermoval jsem nad spojem pistolovou páječkou a kondík vyměnil.

A pohádky je konec. Kenwood vesele hraje. A jaké plyne z tohoto článku poučení? Žádné. A proč jsem ho psal? Protože ten mrňavý, zákeřný kondenzátor jsem hledal celkem 4 (slovy: čtyři) hodiny. A taky, napsat, vyměnil jsem kondenzátor, by znělo poněkud fádně a nezajímavě :-).

Vlastně poučení možná přeci jen nějaké - chcete-li se vyhnout podobným eskamotérstvím, nekupujte si stará rádia. Kupte si FT-897. Je to sice téměř ve všech parametrech podstatně horší rádio, ale takovéhle problémy se u něj vyskytnou tak za deset let :-). A kdyby mi někdo chtěl na základě tohoto článku prodat či snad věnovat svojí, i nefunkční TS-440 (bez metly, bez tuneru, bez filtru, f základu), pak se určitě domluvíme.


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jirka, OK1RW | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Přihlašeníkulatý roh
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Sponzořikulatý roh
Hledáme sponzora, který by byl ochoten podporovat finančně nebo materiálně aktivity příbramského radioklubu OK1KNG. Více informací na info(at)ok1kng.netcontrol.cz. Za nabídky předem děkujeme! Členové OK1KNG.

  Fotogaleriekulatý roh
1ZAD, 1VUC a 1AME
1ZAD, 1VUC a 1AME
zobrazení: 1282
známka: 0

  Počasí v ČRkulatý roh

Jakékoli přebírání, kopírování, šíření či jiné užití obsahu je možné pouze s uvedením zdroje, v případě příspěvků s uvedením autora společně s URL na tento web! Děkujeme. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.