Radioklub OK1KNG
OK Město Příbram

Dnešní datum: 16. 05. 2021   | Hlavní stránka | Členové RK | Fotogalerie | Download | Bazárek | Ankety | Odkazy | Kniha návštěv | Fórum | Rozšířené vyhledávání |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Členové RK
Fotogalerie
Download
Bazárek
Ankety
Odkazy

Kniha návštěv
Fórum
Rozšířené vyhledávání

  Rubrikykulatý roh
mínus Aktuální závody (5)
mínus Bastlení (28)
plus Contesting (50)
mínus Informace (10)
mínus Konstrukce (17)
mínus Zajímavosti (7)
mínus Zařízení (5)

  Novinkykulatý roh

11.09.2017: Den Rekordů 2017
Je za námi, jak se nám vedlo v Low Power kategorii naleznete na serveru VKVZavody.moravany.com - dovolíme si podotknout, že pouze s jedním anténním systémem a 100W PA Hi!


  Nejčtenější článkykulatý roh

Neexistují vhodná data!


  Přístupykulatý roh  Informacekulatý roh
Radioklub OK1KNG
Hornická 148
Březové Hory
261 01 Příbram VI
info(at)ok1kng.netcontrol.cz
© 2009, OK1DB

Bastlení

* Dva telegrafní filtry v Kenwood TS440

Vydáno dne 17. 01. 2008 (2139 přečtení)

Nebojíte-li se vzít páječku do ruky, pak čtětě dále ...

Dost dlouho mi vadilo, že v tomhle dnes již téměř historickém rádiu je jen 500 Hz telegrafní filtr. Rozmazlil jsem se filtrem v TS850 i filtrem 300 Hz v mé bývalé FT-817. Když se naskytla příležitost koupit velmi levně filtr 270 Hz, neváhal jsem. Filtry do TS440 jsou totiž nepoužitelné v jiném modelu Kenwood, snad kromě TS940, jsou totiž šoupnuté přesně o 700 Hz oproti klasickým, např. do TS850. Skoro rok mi ležel v šuplíku, neb do jeho pouhé reinstalace se mi nechtělo, i širší filtr má své výhody. V duchu jsem přemýšlel, jak to udělat, abych mohl mít v rádiu filtry oba. Limitem je místo - v rádiu se sice najde, ale chtěl jsem se vyhnout dlouhým koaxiálním propojkám. Volba filtrů by byla jednoduchá - pomocí diod, úplně stejně, jako je přepínání originální. Přepínací signál bych odebíral z tlačítka výběru módu - CW. Při opakovaném zmáčknutí CW by se přepínaly filtry 270 / 500 Hz.

Zkoumáním prostoru na desce mezifrekvence jsem zjistil, že pokud bych dal filtry na sebe a na bok, pak by se vešly do prostoru původního filtru. Kontrola na výšku však ukázala, že by jim překážel reproduktor. Po vypájení původního 500 Hz filtru bylo jasné, že musí přijít pryč i součástky, které na desce zbývají směrem k šasi. Ty bude nutné nahradit na nové desce filtrů. Jednalo se právé o obvod, který se staral o přepínání filtrů CW / SSB.

Filtry TS440 orig.
Filtry TS440 - soucastky

Následovala výroba nové destičky plošných spojů, na které budou oba CW filtry a přepínací obvody. Pomocí rýsovací jehly jsem desku vyškrábal. Je to asi nejrychlejší cesta a zaručuje velké zemnící plochy pod filtry, která jsou zde nutné. Původně jsem ji chtěl osadit jen SMD součástkami, ale v šuplíku nebyly. Tak jsem použil miniaturní odpory a spínací diody KA206. Schéma obvodu je převzato přesně z dokumentace Kenwood.

Filtry TS440 - deska
Filtry TS440 - deska

Filtry jsou usazeny na původní místo tak, že výstup nové "Filter board" je připojen do otvorů po katodách původních spínacích diod. Ostatní, teď již nepoužité otvory po vybraných součástkách, slouží jako zemnící body. Z druhé strany originální desky jsem udělal trochu prasečiny a propojil jsem vývody se zemnící plochou. Nevypadá to sice moc hezky, ale uzemnění je v tomto případě dost důležité. Původní odpor R15, který přiváděl k filtru ovládací napětí, jsem připájel ze strany spojů. Ze strany součástek je vyveden vodič, který povede k novému přepínači CW filtrů. Výběr filtrů se provede přivedením tohoto napětí na jednu ze sekcí přepínacích diod. Tím je práce na filtrech u konce a je potřeba ještě vymyslet ovládání.

Filtry TS440 - nove
Filtry TS440 - detail
Filtry TS440 - zemnici body

Jednodouchou cestou by bylo někde v rádiu vypilovat otvor a usadit tam nějaký posuvný přepínač. Druhou možností bylo použít CW tlačítko, viz výše. Sice by to bylo lákavé, ale po rozebrání předního panelu jsem zjistil, že úprava by byla hodně drsná a nechtělo se mi do ní. Přední panel se svými mikrospínači je blok, který je zalepený, není v něm místo a vůbec je to taková dost choulostivá část, kde by se mohl nějaký kopanec vymstít. Ale pak mi padlo do oka tlačítko F.LOCK, sloužící k zablokování ladění. Nepamatuji si, že bych ho někdy použil ... a jelikož spíná proti zemi a leze z něj jeden jediný drát, který byl přes konektor připojen na desku CPU, funkce zamykání ladění to měla po obratném cvaknutí štípačkami zpečetěné. Jde o zelený vodič, který je k nalezení hned na první desce s procesorem, dle manuálu konektor J3 a deska CPU UNIT.

Volba elektroníckého přepínače a jeho zkoušení mi zabrala snad nejvíce času. Jak se taková věc dělá jednoduše softwarově, o to hůř to jde hardwarově. Zvlášť, když v šuplíku chybí třeba cmos 4013. Použítí téhle řady by bylo ideální, protože šváb by se mohl napájet přímo z původního signálu pro výběr filtru CW / SSB (R15) a na jeho výstupech Q a /Q by byla inverzní informace o tom, jaký CW filtr je vybrán, bez použití relé. Zásoby ale nic takového nenabídly, takže jsem použil dnes již obskurní obvod MH5472 - klopný obvod J-K, zapojený jako T. Na jeho výstupu je miniaturní relátko, které přepínacím kontaktem volí filtry. Napájení je 5 V. To jsem vyvedl ze stabilizátoru 7805, který je hned vedle anténího tuneru. Spotřeba je neuvěřitelná - skoro 24 mA. Pro QRPisty by to byla katastrofa, ale pro rádio, které jen na příjem bere 2 A ... co dodat :-). Destička s přepínačem (trochu větší, než jsem si představoval) je přišroubována do místa, kde měl být původně hlasový syntezátor. Na fotografii je vidět i elbug s ATTiny12, na stejném místě.

Filtry TS440 - switch
Filtry TS440 - prepinac

Filtry TS440 - schema

Co napsat na závěr - rádio chytlo třetí dech. Ten první mělo z výroby, druhý po instalaci DSP od firmy bhi a třetí teď. Ještě bych rád do rádia zabudoval NF CW filtr, abych ořízl dost vysoký šum v NF části. Ale to až zase někdy příště :-).


[Akt. známka: 2,33] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jirka, OK1RW | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Přihlašeníkulatý roh
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Sponzořikulatý roh
Hledáme sponzora, který by byl ochoten podporovat finančně nebo materiálně aktivity příbramského radioklubu OK1KNG. Více informací na info(at)ok1kng.netcontrol.cz. Za nabídky předem děkujeme! Členové OK1KNG.

  Fotogaleriekulatý roh
okolí rozhledny
okolí rozhledny
zobrazení: 860
známka: 2.00

  Počasí v ČRkulatý roh

Jakékoli přebírání, kopírování, šíření či jiné užití obsahu je možné pouze s uvedením zdroje, v případě příspěvků s uvedením autora společně s URL na tento web! Děkujeme. Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.